  • Mfr # 452074SD02L100BL
  • Zoro # G0168034
Key Features
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
4 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
452074SD02L100BL
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
4 1/2 in
Connection Size
Nominal Dial Size
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Case Depth
3.3 in
Bolt Circle Diameter
5.37 in
Digit Height
0.88 in
Case Diameter
5.81 in
Battery Size
C
Details
Item
Digital Test Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Pneumatics, Hydraulics
Gauge Case Material
Thermoplastic
Series
2074
Lens Material
Polyester
Primary Pressure Range
0 to 100
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
IP65
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
No
Powered By
(2) C Batteries
Display Units
bar, ft wc, in Hg, kg/sq cm, kPa, mBar, mm Hg, Mpa, psi
Includes
Battery and Instructions
Display
LCD
Resolution
Dependent on Display Units Selected
Case Material
Thermoplastic
Agency Compliance
CE, CSA, FM
Digital Pressure and Vacuum Gauge Type
Digital Pressure Gauge
Peak Hold
Yes
Case Color
Black
Socket Material
316 Stainless Steel
Number of Display Digits
5
Calibration Certificate
Standards
CSA, FM
Connection Type
MNPT
Wetted Materials
Stainless Steel
Power Source
Battery
Includes Rubber Boot
Pressure Gauge Type
Test Pressure Gauge
Process Connection Gender
Male
Bar Graph
10 Segments
Sensor Material
Stainless Steel
Includes Mounting Hardware
Display Range
0 to 0.6895 Mpa, 0 to 100 psi, 0 to 203.60 in Hg, 0 to 230.77 ft H2O, 0 to 5172 mm Hg, 0 to 6.895 bar, 0 to 689.5 kpa, 0 to 7.031 kg/sq cm
Languages
English
Display Screen Type
LCD
Battery Run Time
2,000 hr
Data Update Frequency
100 msec, 200 msec, 500 msec, 1 sec
Adjustable Set Points
Includes Calibration Certificate
Process Temperature Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Primary Display Units
psi
Non-Sparking
Backlit Screen
Yes
Includes Batteries
Batteries Included
Primary Display Range
0 to 100
Memory Features
Min/Max
Burst Pressure
800 psi
Case Shape
Round
Temperature Error
0.04% Degrees F
Panel Mount Characteristics
3 0.24 in Dia Holes on 5.37 in Dia Bolt Circle
Auto-Shutoff
Weatherproof
Pressure Range Type
Pressure
Number of Digits
5
Low Battery Indicator
Sensor Type
Diaphragm
Battery Life
2,000 hr
Automatic Shut-Off Time
2 min, 5 min, 15 min, 30 min
Display Type
Operating Temperature Range
-14 Degrees to 140 Degrees F
Pressure Measuring Units
Process Media Temperature - Minimum
14 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Number of Batteries Required
2
IP Rating
IP65
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Process Media Temperature - Maximum
140 Degrees F
Accuracy Grade
NIST OR equiv. NMI
Pressure Measurement - Maximum
100 psi