  • Mfr # 452074SD02L1000BL
  • Zoro # G0168061
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
4 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
452074SD02L1000BL
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
4 1/2 in
Connection Size
Nominal Dial Size
Case Depth
3.3 in
Case Diameter
5.81 in
Bolt Circle Diameter
5.37 in
Digit Height
0.88 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Battery Size
C
Details
Item
Digital Test Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Pneumatics, Hydraulics
Gauge Case Material
Thermoplastic
Series
2074
Lens Material
Polyester
Primary Pressure Range
0 to 1000
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
IP65
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
No
Case Color
Black
Powered By
(2) C Batteries
Includes
Battery and Instructions
Socket Material
316 Stainless Steel
Digital Pressure and Vacuum Gauge Type
Digital Pressure Gauge
Display
LCD
Calibration Certificate
Case Material
Thermoplastic
Number of Display Digits
5
Agency Compliance
CE, CSA, FM
Display Units
bar, ft wc, kg/sq cm, kPa, mBar, Mpa, psi
Peak Hold
Yes
Resolution
Dependent on Display Units Selected
Standards
CSA, FM
Wetted Materials
Stainless Steel
Connection Type
MNPT
Temperature Error
0.04% Degrees F
Languages
English
Data Update Frequency
100 msec, 200 msec, 500 msec, 1 sec
Process Temperature Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Panel Mount Characteristics
3 0.24 in Dia Holes on 5.37 in Dia Bolt Circle
Burst Pressure
8,000 psi
Adjustable Set Points
Display Range
0 to 2036.0 in Hg, 0 to 2,307.7 ft H2O, 0 to 30 psi, 0 to 6.895 Mpa, 0 to 68.95 bar, 0 to 6,895 kPa, 0 to 70.313 kg/sq cm
Memory Features
Min/Max
Weatherproof
Yes
Battery Run Time
2,000 hr
Number of Digits
5
Power Source
Battery
Auto-Shutoff
Bar Graph
10 Segments
Includes Calibration Certificate
Primary Display Units
psi
Includes Rubber Boot
Case Shape
Round
Display Screen Type
LCD
Process Connection Gender
Male
Pressure Range Type
Pressure
Pressure Gauge Type
Test Pressure Gauge
Primary Display Range
0 to 1,000
Backlit Screen
Sensor Type
Diaphragm
Sensor Material
Stainless Steel
Low Battery Indicator
Includes Batteries
Batteries Included
Includes Mounting Hardware
Non-Sparking
Automatic Shut-Off Time
2 min, 5 min, 15 min, 30 min
Battery Life
2,000 hr
Display Type
Operating Temperature Range
-14 Degrees to 140 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Dust Resistant, Water Resistant, Wind Resistant
Process Media Temperature - Minimum
14 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
1,000 psi
Pressure Measuring Units
Number of Batteries Required
2
Includes Low Battery Indicator
No Low Battery Indicator
Accuracy Grade
NIST OR equiv. NMI
Pressure Measurement - Minimum
0 psi