  • Mfr # 302089SD02L600#
  • Zoro # G7644847
Accuracy
+/-0.05%
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
302089SD02L600#
Dial Size (In.)
3 in
Connection Size
Case Depth
1.7 in
Case Diameter
3.25 in
Digit Height
0.66 in
Nominal Dial Size
3 in
Accuracy
+/-0.05%
Gauge Case Material
304 Stainless Steel
Series
2089
Primary Pressure Range
0 to 600
Calibration Certificate
NIST
Display Units
bar, cm wc, ft Sea Water, in Hg, in wc, kg/sq cm, KPa, mBar, mm Hg, mm wc, Mpa, psi
Digital Pressure and Vacuum Gauge Type
Digital Pressure Gauge
Display
Backlit LCD
Agency Compliance
CE, FM
Powered By
(2) AA Batteries
Resolution
Dependent on Display Units Selected
Includes
Stainless Steel Cover; Padded Carry Pouch
Case Color
Gray
Wetted Materials
Includes Calibration Certificate
10 NIST Traceable Chart
Burst Pressure
3,000 psi
Display Range
0 to 600 psi
Primary Display Range
0 to 600
Pressure Measurement - Maximum
600 psi
Pressure Measuring Units
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Description
Digital Test Pressure Gauge, Accuracy +/-0.05 Percent, Gauge Case Material 304 Stainless Steel, Nominal Dial Size 3 in, Lens Material Polyester, IP/NEMA Rating IP65, Hazardous Location Rating Not Rated, Sensor Material 316 Stainless Steel, Socket Material 316 Stainless Steel, Sensor Type Silicone MEMS, Process Connection Type NPT, Display Units bar, cm wc, ft Sea Water, in Hg, in wc, kg/sq cm, KPa, mBar, mm Hg, mm wc, Mpa, psi, Process Connection Gender Male, Battery Type (3) AAA Batteries