  • Mfr # 302089SD02L600#
  • Zoro # G7644847
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.05%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
302089SD02L600#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
3 in
Connection Size
Case Depth
1.7 in
Case Diameter
3.25 in
Digit Height
0.66 in
Nominal Dial Size
3 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Battery Size
AAA
Details
Item
Digital Test Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.05%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Laboratory, Test and Measurement
Gauge Case Material
304 Stainless Steel
Series
2089
Lens Material
Polyester
Primary Pressure Range
0 to 600
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
IP65
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
No
Number of Display Digits
5
Calibration Certificate
NIST
Peak Hold
Yes
Display Units
bar, cm wc, ft Sea Water, in Hg, in wc, kg/sq cm, KPa, mBar, mm Hg, mm wc, Mpa, psi
Digital Pressure and Vacuum Gauge Type
Digital Pressure Gauge
Display
Backlit LCD
Agency Compliance
CE, FM
Socket Material
316 Stainless Steel
Powered By
(2) AA Batteries
Resolution
Dependent on Display Units Selected
Case Material
Stainless Steel
Includes
Stainless Steel Cover; Padded Carry Pouch
Case Color
Gray
Wetted Materials
Stainless Steel
Connection Type
MNPT
Standards
ASME, CSA, FM Approved
Includes Calibration Certificate
10 NIST Traceable Chart
Case Finish
Tumble Polished
Languages
Dutch, English, French, German, Italian, Portuguese, Spanish
Non-Sparking
Includes Rubber Boot
Burst Pressure
3,000 psi
Sensor Type
Silicone MEMS
Display Screen Type
LCD
Low Battery Indicator
Yes
Weatherproof
Adjustable Set Points
Pressure Gauge Type
Test Pressure Gauge
Sensor Material
316 Stainless Steel
Pressure Range Type
Pressure
Backlit Screen
Process Connection Gender
Male
Battery Run Time
1,000 hr
Power Source
Battery
Display Range
0 to 600 psi
Includes Mounting Hardware
Bar Graph
10 Segments
Memory Features
Min/Max
Process Temperature Range
0 Degrees to 150 Degrees F
Auto-Shutoff
Includes Batteries
Batteries Included
Number of Digits
5
Primary Display Units
psi
Data Update Frequency
100 msec, 200 msec, 500 msec, 1 sec
Primary Display Range
0 to 600
Case Shape
Round
Automatic Shut-Off Time
2 min, 5 min, 15 min, 30 min
Battery Life
1,000 hr
Display Type
LCD
Operating Temperature Range
0 Degrees to 150 Degrees F
Process Media Temperature - Maximum
150 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
600 psi
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Pressure Measuring Units
Accuracy Grade
NIST OR equiv. NMI
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
0 Degrees F
Number of Batteries Required
3
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Dust Resistant, Water Resistant, Wind Resistant
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Includes Low Battery Indicator
Low Battery Indicator
IP Rating
IP65
Description
Digital Test Pressure Gauge, Accuracy +/-0.05 Percent, Gauge Case Material 304 Stainless Steel, Nominal Dial Size 3 in, Lens Material Polyester, IP/NEMA Rating IP65, Hazardous Location Rating Not Rated, Sensor Material 316 Stainless Steel, Socket Material 316 Stainless Steel, Sensor Type Silicone MEMS, Process Connection Type NPT, Display Units bar, cm wc, ft Sea Water, in Hg, in wc, kg/sq cm, KPa, mBar, mm Hg, mm wc, Mpa, psi, Process Connection Gender Male, Battery Type (3) AAA Batteries