  • Mfr # 45ALD1S1HH04H30#
  • Zoro # G715822499
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-1.00%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/2 in
Process Connection Type
NPT
Series
ALD
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
45ALD1S1HH04H30#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/2 in
Case Diameter
5.81 in
Nominal Dial Diameter
4 1/2 in
Details
Item
Gauge/seal assembly
Accuracy
+/-1.00%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Series
ALD
Lens Material
Safety Glass
Primary Scale Units
psi
Liquid-Filled Case
Yes
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
Yes
Socket Material
Hastelloy C-276
Process Connection Gender
Male
Pressure Range Type
Pressure
Sensor Material
316 SS
Standards
NACE
Freeze Resistant Movement
No
Case Material
Phenolic
Field Fillable
Seal Diaphragm Material
Hastelloy(R) C-276
Pressure Gauge Type
Process Pressure Gauge with Diaphragm Seal
Case Finish
Phenolic
Seal Fill Liquid
Halocarbon
Seal Process Media Temperature - Minimum
-70 Degrees F
Seal Lower Housing Material
Hastelloy C-276
Bezel Material
Polycarbonate
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Case Liquid
Halocarbon
IP Rating
IP66
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Accuracy Grade
ASME B40.100
Pointer Material
Aluminum
NEMA Enclosure Rating
4X
Seal Process Media Temperature - Maximum
300 Degrees F
Diaphragm Seal Type
Threaded
Cleaned for Oxygen Service
Includes Acid Leak Detection
Acid Leak Detection Included
Seal Working Pressure - Maximum
1,500 psi