  • Mfr # 25W1005PH02LV/30#
  • Zoro # G8581632
/ea
Key Features
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
2 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
25W1005PH02LV/30#
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
2 1/2 in
Length
3-1/2"
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Nominal Dial Size
Case Diameter
2.74 in
Nominal Dial Diameter
Details
Item
Industrial Compound Gauge
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
General Purpose
Gauge Case Material
ABS Plastic
Series
1005P
Lens Material
Polycarbonate
Primary Pressure Range
30 to 0 to 30
Primary Scale Units
in Hg/psi
IP/NEMA Rating
Not Rated
Liquid-Filled Case
No
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
Smallest Graduation
1 in Hg, 1 psi
Gauge Primary Range Smallest Graduation
1/1
Graduations
10 in Hg, 10 psi
Gauge Special Options
PowerFlex(TM) Movement
Calibration Certificate Included
Gauge Application
General-Purpose Case
Case Color
Black
Socket Material
Brass
Case Material
ABS Plastic
Wetted Materials
Brass / Bronze
Connection Type
MNPT
Includes Mounting Hardware
Ambient Operating Temperature Range
-40 Degrees to 150 Degrees F
Pressure Gauge Type
Industrial Pressure Gauge
Dial Color
White
Scale Type
Single
Freeze Resistant Movement
Accuracy Grade
ASME B40.100 Grade B
Includes Vent Plug
Non-Sparking
Field Fillable
Sensor Material
Bronze
Pressure Range Type
Compound
Dry Dampening Feature
None
Cleaned for Oxygen Service
Compatible Process Media
Water
Vibration Resistance
Liquid-Filled
Includes Calibration Certificate
Process Connection Gender
Male
Gauge Case Liquid
None
Accuracy Scale
Mid-Scale
Removable Bezel
Maximum Pressure
30
Operating Temperature Range
-40 Degrees to 150 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Primary Scale Vacuum Measurement - Maximum
30 in Hg
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Case Liquid
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Primary Scale Vacuum Measurement - Minimum
0 in Hg