  • Mfr # B424VXCYLM600
  • Zoro # G5028807
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Number of Pressure Connection Ports
4
Pressure Connection Type
1/4" FNPT
Range
60 to 600 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B424VXCYLM600
Country of Origin
United States
Dimensions
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Details
Item
Pressure Switch
Action
Standard
Contact Form
SPDT
4
Pressure Connection Type
1/4" FNPT
Range
60 to 600 psi
Standards
3A Approved, CE, CRN, FM Listed, RoHS, UL Listed
Series
B
AC Contact Rating
15A @ 125/250/480V
Actuation Type
Diaphragm
DC Contact Rating
0.25A @ 250V, 0.5A @ 125V, 6A @ 30V
Pressure Switch Factory On/Off Setting
90% of Range
Pressure Switch Port Type
1-Port 1/4 in FPT
Pressure Switch Differential
9 to 30 psi
IP Rating
IP66
Pressure Switch Range
60 to 600 psi
Pressure Switch Electrical Contact Form
Pressure - Minimum
60 psi
Differential Pressure - Minimum
9 psi
Deadband Adjustability
Adjustable
Hazardous Location Specification
Class I, Div 1, Group B, C, D, Class II, Div 1, Group E, F, G
Differential Pressure - Maximum
30 psi
Media Temperature - Maximum
70 Degrees F
Proof Pressure
2,400 psi
Media Temperature - Minimum
50 Degrees F
Pressure - Maximum
600 psi
Description
Pressure Switch, Differential 9 to 30 psi, Range 60 to 600 psi, Port Type 1-Port 1/4 in FPT, Contact Form SPDT, NEMA Rating 13, 3, 4, 4X, Actuation Type Diaphragm, Action Standard, Series B, Factory On/Off Setting 90 Percent of Range, AC Contact Rating 15 A @ 125 V, 15 A @ 250 V, 15 A @ 480 V, DC Contact Rating 0.25 A @ 250 V, 0.5 A @ 125 V, 6A @ 30 V