  • Mfr # E2GA7NS1515CCX03F30#
  • Zoro # G715246738
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
E2
Accuracy
+/-1% of Full Scale
Features
External Magnetic Offset and Span Adjustment, Wide Selection of Electrical Terminations
Thermal Error
+/-0.009%
Process Connection Size
1 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E2GA7NS1515CCX03F30#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1 1/2 in
Overall Width
1.98 in
Overall Height
5.82 in
Cable Length
3 ft
Details
Item
Sanitary Pressure Transmitter
Series
E2
Accuracy
+/-1% of Full Scale
Features
Thermal Error
+/-0.009%
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Fitting Material
Stainless Steel
NEMA Enclosure Rating
4X
Intrinsic Safety
Intrinsically Safe
Process Connection Type
Triclamp
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Response Time
4 msec
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Housing Material
Stainless Steel
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Standards
3-A Approved, CE, RoHS, SIL 3 Capable
Output Power
1 to 5V DC
Overpressure
500 psi
Number of Wires
3
Electrical Connection
Cable & Wire Leads
Input Voltage
9 to 28V DC