  • Mfr # T27M0242EW1000#GXCY
  • Zoro # G0060051
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
T2
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.25% of Full Scale
Electrical Connections
4-Pin M12 Connector
Features
Proven Polysilicon Film Sensor
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T27M0242EW1000#GXCY
Country of Origin
United States
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Process Connection Size - Transmitter
1/4 in
Overall Height
3.45 in
Process Connection Size
1/4 in
Overall Width
1.06 in
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
T2
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.25% of Full Scale
Electrical Connections
4-Pin M12 Connector
Features
Proven Polysilicon Film Sensor
Housing
Nylon
Power Required
9 to 36V DC
Operating Temp.
-40 to 257 F
Range Units - Transmitter
psi
Wetted Materials
Stainless Steel
Max. Pressure (PSI)
2,000 psi
Thermal Error
+/-1%
Includes
Instructions
Electrical Connections - Transmitter
Hirschmann Connector
Wiring Entry - Transmitter
None
Range Values - Transmitter
0 to 1000
Compatible With
Any Process Compatible with Stainless Steel
Operating Temp. - Transmitter
-40 Degrees to 257 Degrees F
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Process Connection Type - Transmitter
MNPT
NEMA Rating
NEMA 4X
Range
0 to 1000 psi
Output - Transmitter
4 to 20mA DC
Loop Resistance
Dependent on Loop Supply Voltage
Accuracy - Transmitter
+/-0.25% Full Scale
Wetted Materials - Transmitters
Stainless Steel
Transmitter Type
Pressure Transmitter
Number of Wires
2
Standards
CE, RoHS, UL Recognized
Fitting Material
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Housing Material
Nylon
Electrical Connection
Storage Temperature Range
-40 Degrees F to 257 Degrees F (-40 Degrees C to 125 Degrees C)
Maximum Operating Temperature
257 Degrees F
Burst Pressure
5x Range
Explosion/Fire Proof
No
Process Connection Type
NPT
Pressure Units
psi
Intrinsically Safe
No
Maximum Pressure
1,000 psi
Type of Pressure
Gauge
Minimum Pressure
0 psi
Response Time
1 msec
Overpressure
2x Range
Process Connection Gender
Male
IP Rating
IP66
Wiring Entry
None
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Output Power
4 to 20mA DC
NEMA Enclosure Rating
4X
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Pressure Measurement - Maximum
1,000 psi
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Pressure Type Measured
Gauge
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Input Voltage
9 to 36V DC
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure 0 psi, Maximum Pressure 1,000 psi, Electrical Connections 4-Pin M12 Connector, Output 4 to 20mA DC, Accuracy +/-0.25 Percent of Full Scale, Number of Wires 2, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/4 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP66, Series T2, Wiring Entry None, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Housing Material Nylon