  • Mfr # E2FA5NM0415CFX03F30#
  • Zoro # G915246804
Accuracy
+/-0.50%
Features
Thermal Error
+/-0.005% (Offset); +/-0.005% (Span)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E2FA5NM0415CFX03F30#
Overall Height
5.08 in
Overall Width
0.87 in
Accuracy
+/-0.50%
Features
Thermal Error
Input Voltage
9 to 36V DC
Number of Wires
3
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Output Power
1 to 5V DC
Process Media Temperature - Maximum
176 Degrees F
Resistance Properties
Shock Resistant, Vibration Resistant
Process Connection Gender
Male
1/2 in NPT Conduit with Cable
Hazardous Location Specification
Class I, Div 1, Group A, B, C, D, Class II, Div 1, Group E, F, G, Class III, Div 1
Pressure Measurement - Minimum
0 psi