  • Mfr # E2GB7NM0242CCX03F30#
  • Zoro # G807481559
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
E2G
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-1.00% of Span
Electrical Connections
1/2 in NPT Conduit with Cable
Features
External Magnetic, Standard Ranges from Vacuum to 20,000 psi, Wide Assortment of Analog Outputs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E2GB7NM0242CCX03F30#
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
0.87 in
Overall Height
4.34 in
Process Connection Size
1/4 in
Cable Length
3 ft
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
E2G
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-1.00% of Span
Electrical Connections
1/2 in NPT Conduit with Cable
Features
Power Required
9 to 36V DC
Safety Rating
Class A, Group 1
Maximum Operating Temperature
257 Degrees F
Housing Material
Stainless Steel
Type of Pressure
Absolute
Response Time
4 msec
Number of Wires
2
Overpressure
1.5x Range
Storage Temperature Range
-58 Degrees to 257 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Thermal Error
+/-0.005% (Offset/Span)
Process Connection
1/4 in Male NPT
Maximum Loop Resistance
1,200 Ohm
Burst Pressure
8x Range
Pressure Units
psi
Maximum Pressure
30 psi
Standards
CE, CNR, ROHS, UL Listed
Process Connection Type
NPT
IP Rating
IP66
Process Connection Gender
Male
NEMA Rating
NEMA 4X
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Input Voltage
9 to 36V DC
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Output Power
4 to 20mA DC
Loop Resistance - Maximum
1,200 Ohm
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Electrical Connection
Pressure Type Measured
Gauge
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
NEMA Enclosure Rating
4X
Description
Pressure Transmitter, Maximum Pressure 30 psi, Electrical Connections 1/2 in NPT Conduit with Cable, Output 4 to 20mA DC, Accuracy +/-1.00 Percent of Span, Number of Wires 2, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/4 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP66, Series E2G, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Housing Material Stainless Steel, Safety Rating Class A, Group 1