  • Mfr # G17MEK15EWVAC/30#
  • Zoro # G0123523
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
G2
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
4-Pin M12 Connector
Housing
304 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G17MEK15EWVAC/30#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size - Transmitter
7/16"-20
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Process Connection Size
7/16 in
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
G2
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
4-Pin M12 Connector
Housing
304 Stainless Steel
Power Required
9 to 36V DC
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Wetted Materials - Transmitters
Stainless Steel
NEMA Rating
NEMA 4X
Max. Pressure (PSI)
60 psi
Range Values - Transmitter
30 to 0 to 30
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Wetted Materials
Stainless Steel
Operating Temp. - Transmitter
-40 Degrees to 257 Degrees F
Includes
Instructions
Range Units - Transmitter
in Hg/psi
Wiring Entry - Transmitter
1/2 in FNPT
Range
30 in Hg Vac to 30 psi
Transmitter Type
Compound Transmitter
Compatible With
Any Process Compatible with 316 Stainless Steel
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin M12 Connector
Output - Transmitter
1 to 5V DC
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Process Connection Type - Transmitter
SAE Male
Operating Temp.
-40 to 257 F
Burst Pressure
10x Range
Response Time
1 msec
Housing Material
Nylon
Number of Wires
3
IP Rating
IP67
Wiring Entry
1/2 in FNPT Conduit Connection
Fitting Material
Intrinsically Safe
No
Maximum Pressure
30 psi
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Pressure Units
psi
Standards
CE, CSA 222 6101-1, UL 61010-1
Explosion/Fire Proof
No
Electrical Connection
Process Connection Gender
Male
Maximum Operating Temperature
257 Degrees F
Minimum Pressure
-15 psi
Overpressure
2x Range
Process Connection Type
SAE
Storage Temperature Range
-40 Degrees F to 257 Degrees F
Type of Pressure
Compound
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Pressure Type Measured
Compound
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
NEMA Enclosure Rating
4X
Output Power
1 to 5V DC
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
-15 psi
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Input Voltage
9 to 36V DC
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure -15 psi, Maximum Pressure 30 psi, Electrical Connections 4-Pin M12 Connector, Output 1 to 5V DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 7/16 in, Process Connection Type SAE, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Wiring Entry 1/2 in FNPT Conduit Connection, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F