  • Mfr # 451259SD04L1500#
  • Zoro # G0784506
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.5%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/2 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
4 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
451259SD04L1500#
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Process Connection Size
1/2 in
Dial Size (In.)
4 1/2 in
Nominal Dial Size
Bolt Circle Diameter
5.37 in
Case Depth
3.36 in
Case Diameter
5.81 in
Nominal Dial Diameter
Details
Item
Process Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.5%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Gauge Case Material
Polybutylene Terephthalate
Series
1259
Lens Material
Glass
Primary Pressure Range
0 to 1,500
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
Not Rated
Liquid-Filled Case
No
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
Yes
Gauge Mounting Method
Surface
For Use With
Media Compatible with 316L Stainless Steel
Gauge Primary Range Smallest Graduation
20
Calibration Certificate Included
Smallest Graduation
20 psi
Graduations
200 psi
Gauge Primary Range Numbered Graduations
200
Case Color
Black
Gauge Application
Socket Material
316L Stainless Steel
Case Material
PBT, Polycarbonate
Wetted Materials
Stainless Steel
Connection Type
MNPT
Standards
ASME, CE, CRN
Burst Pressure
21,400 psi
Pressure Range Type
Pressure
Vibration Resistance
None
Process Connection Gender
Male
Dial Color
White
Primary Scale Minor Graduations
20
Dry Dampening Feature
None
Compatible Process Media
Chemical and Petrochemical, Metals, Natural Gas and LNG, Oil and Gas, Water and Wastewater
Removable Bezel
Scale Type
Single
Sensor Material
316L Stainless Steel
Pressure Gauge Type
Process Pressure Gauge
Field Fillable
Non-Sparking
Cleaned for Oxygen Service
Bezel Material
Polybutylene Terephthalate
Gauge Case Liquid
Pointer Characteristics
Micrometer Adjustable
Case Construction
Solid Front with Pressure Relief Back
Accuracy Scale
Full Scale
Process Temperature Range
-20 Degrees to 250 Degrees F
Includes Calibration Certificate
Panel Mount Characteristics
3 0.24 in Dia Holes on 5.37 in Dia Bolt Circle
Ambient Operating Temperature Range
-20 Degrees to 200 Degrees F (-29 Degrees to 93 Degrees C)
Pointer Material
Aluminum
Primary Scale Numeric Increments
200
Sensor Type
Bourdon Tube
Includes Vent Plug
Freeze Resistant Movement
Includes Mounting Hardware
Accuracy Grade
ASME B40.100 Grade 2A
Pointer Color
Black
Maximum Pressure
1,500 psi
Operating Temperature Range
-50 Degrees to 150 Degrees F
Compatible with Brand
Universal
Process Media Temperature - Maximum
250 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Case Liquid
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
1,500 psi