  • Mfr # 451279AS04L15#
  • Zoro # G2140004
Accuracy
+/-0.5%
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
451279AS04L15#
Case Diameter
5.81 in
Bolt Circle Diameter
5.375 in
Case Depth
3.36 in
Accuracy
+/-0.5%
Primary Pressure Range
0 to 15
Smallest Graduation
1 psi
Case Color
Black
For Use With
Media Compatible with Bronze
Gauge Primary Range Smallest Graduation
0.1
Calibration Certificate Included
Gauge Primary Range Numbered Graduations
1
Graduations
1 psi
Socket Material
Brass
Standards
ASME, CE UKCA, CRN
Wetted Materials
Brass / Bronze
Burst Pressure
1,200 psi
Primary Scale Minor Graduations
0.1
Accuracy Grade
ASME B40.100 Grade 2A
Male
Primary Scale Numeric Increments
1
Sensor Material
Bronze
Maximum Pressure
15
Pointer Color
Operating Temperature Range
-50 Degrees to 150 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Process Media Temperature - Maximum
250 Degrees F
Primary Scale Color
Case Liquid
Compatible with Brand
Universal
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Process Media Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
15 psi
Description
Process Pressure Gauge, Nominal Dial Size 4 1/2 in, Accuracy +/-0.5 Percent, Gauge Case Material Phenolic, Process Connection Type NPT, Process Connection Gender Male, Lens Material Glass, Process Connection Size 1/2 in, Field Fillable No, Process Connection Location Bottom, Case Color Black, IP/NEMA Rating Not Rated, Primary Pressure Range 0 to 15, Dry Dampening Feature None, Vibration Resistance None, Dial Color White, Pressure Gauge Type Process Pressure Gauge, Bolt Circle Diameter 5.375 in