  • Mfr # KS7S1515HM30#&VAC
  • Zoro # G0132693
Output
1 to 5VDC
Accuracy
+/-1% of Full Scale
Electrical Connections
4-Pin Mini-DIN Hirschmann G Series Connector
Features
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
KS7S1515HM30#&VAC
Overall Height
4.7 in
Overall Width
2 in
Overall Length
2 in
Housing Length
2 in
Output
1 to 5VDC
Accuracy
+/-1% of Full Scale
Electrical Connections
Power Required
10 to 36V DC
Max. Pressure (PSI)
60 psi
Operating Temp.
-20 To 180 F
Transmitter Type
Compound Transmitter
Power Required - Transmitters
10 to 36V DC
Range Values - Transmitter
30 to 0 to 30
Accuracy - Transmitter
+/-1.00%
Range Units - Transmitter
in Hg/psi
Output - Transmitter
1 to 5V DC
Thermal Error
+/-0.04%
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin Hirschmann Style A DIN 43650-A Connector
Range
30 in Hg Vac to 30 psi
Minimum Pressure
30 in Hg
Standards
3A, NEMA 4X
Overpressure
2,000 psi
Maximum Pressure
30 psi
Output Power
1 to 5V DC
Input Voltage
10 to 36V DC
Pressure Measurement - Minimum
30 in Hg
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Description
Sanitary Pressure Transmitter, Output 1 to 5VDC, Maximum Pressure 30 psi, Minimum Pressure 30 in Hg, Accuracy +/-1 Percent of Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Size 1 1/2 in, Process Connection Type Triclamp, Power Required 10 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, Series KS, Electrical Connections 4-Pin Mini-DIN Hirschmann G Series Connector, Housing Material Stainless Steel, Fitting Material Stainless Steel, Safety Rating -, Burst Pressure 8x Range, Cable Length Not Applicable