  • Mfr # G17M0115CDVAC/30#
  • Zoro # G0123742
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G17M0115CDVAC/30#
Output
1 to 5V DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Power Required
9 to 36V DC
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Range Values - Transmitter
30 to 0 to 30
Output - Transmitter
1 to 5V DC
Range
30 in Hg Vac to 30 psi
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin Hirschmann Style A DIN 43650-A Connector
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Max. Pressure (PSI)
60 psi
Operating Temp.
-40 to 257 F
Range Units - Transmitter
in Hg/psi
Transmitter Type
Compound Transmitter
Maximum Pressure
30 psi
Wiring Entry
1/2 in FNPT Conduit Connection
257 Degrees F
Type of Pressure
Compound
Minimum Pressure
-15 psi
Pressure Measurement - Minimum
-15 psi
Input Voltage
9 to 36V DC
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Pressure Type Measured
Compound
Output Power
1 to 5V DC
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure -15 psi, Maximum Pressure 30 psi, Electrical Connections DIN 43650 Form A Connector, Output 1 to 5V DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 3, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/8 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP65, Series G2, Wiring Entry 1/2 in FNPT Conduit Connection, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F