  • Mfr # RB190 18B17RE1/2A3I6-60V480M25
  • Zoro # G9878547
/ea
See details
Key Features
Belt Width (In.)
18
Overall Length
17 ft
Maximum Load Capacity
2,500 lb
Application
Material Handling
Top Surface
Smooth
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RB190 18B17RE1/2A3I6-60V480M25
Country of Origin
United States
Dimensions
Belt Width (In.)
18
Overall Length
17 ft
Overall Width
24 in
Width (In.)
24
Adjustable Height (In.)
26-1/2 to 38
Shaft Dia. (In.)
1-3/16
Belt Width
18 in
Min. Height
26 1/2 in
Adjustable Height - Conveyors
Yes
Bed Height
3 1/2 in
Max. Height
38 in
Conveyor Frame Width
1 3/8 in
17
Bed Depth (In.)
3-1/2
Bed Width (In.)
21
Bed Length
15 ft
Details
Item
Belt Conveyor
Maximum Load Capacity
2,500 lb
Application
Material Handling
Top Surface
Smooth
Belt Type
PVC 120 Smooth Top
Drive Pulley (In.)
4
Belt Conveyor Type
Roller Bed
Switch
On/Off Pushbutton w/Dial Speed Control
Load Capacity (Lb.)
2500
Frame Shape
Straight
Number of Stands Included
3
Bearings
Sealed and Prelubricated with Cast Iron Housings
Power
1/2 hp
Number of Phases
3
Frame Finish/Coating
Powder Coated
Legs per Unit
Finish
Epoxy Powder Coated
Frame Material
Steel
HP
1/2
Duty Rating
Medium-Duty
Speed
60 fpm
Motor Rating
Inverter Duty
Bed Material
Steel
Phase
Three
Adjustable Speed
No
Stand Type
H
Voltage
480 V AC
Conveyor Belt Material
PVC
Belt Speed
Variable Speed Range From 6 to 60 fpm
Motor Type
1/2 HP Invertor Duty, 480 VAC Three Phase
Motorized
Yes
Description
Belt Conveyor, Roller Bed, Maximum Load Capacity 2,500 lb, 17 ft Overall Length, 15 ft Bed Length, Steel Bed Material, 1 3/8 in Conveyor Frame Width, PVC, 18 in Belt Width, Top Surface Smooth, Adjustable Speed No, 60 fpm Speed, Voltage 480 V AC, Number of Stands Included 3