  • Mfr # RB190 30B22RE1/2A3I6-60V480M25
  • Zoro # G9878495
/ea
Key Features
Belt Width (In.)
30
Overall Length
22 ft
Maximum Load Capacity
2,275 lb
Application
Material Handling
Top Surface
Smooth
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RB190 30B22RE1/2A3I6-60V480M25
Country of Origin
United States
Dimensions
Belt Width (In.)
30
Overall Length
22 ft
Overall Width
36 in
Max. Height
38 in
Bed Width (In.)
33
Adjustable Height (In.)
26-1/2 to 38
Width (In.)
36
Adjustable Height - Conveyors
Yes
Min. Height
26 1/2 in
Shaft Dia. (In.)
1-3/16
20
Belt Width
30 in
Bed Depth (In.)
3-1/2
Conveyor Frame Width
1 3/8 in
Bed Length
20 ft
22
Bed Height
3 1/2 in
Details
Item
Belt Conveyor
Maximum Load Capacity
2,275 lb
Application
Material Handling
Top Surface
Smooth
Belt Type
PVC 120 Smooth Top
Drive Pulley (In.)
4
Belt Conveyor Type
Roller Bed
Phase
Three
Speed
60 fpm
Stand Type
H
Power
1/2 hp
Switch
On/Off Pushbutton w/Dial Speed Control
Frame Shape
Straight
Number of Phases
3
Legs per Unit
3
Bearings
Sealed and Prelubricated with Cast Iron Housings
Voltage
480 V AC
Bed Material
Steel
Conveyor Belt Material
PVC
Frame Material
Steel
Adjustable Speed
No
Motor Rating
Inverter Duty
Load Capacity (Lb.)
2275
Belt Speed
Variable Speed Range From 6 to 60 fpm
Motorized
Yes
Frame Finish/Coating
Powder Coated
Finish
Epoxy Powder Coated
Duty Rating
Medium-Duty
Number of Stands Included
HP
1/2
Motor Type
1/2 HP Invertor Duty, 480 VAC Three Phase
Description
Belt Conveyor, Roller Bed, Maximum Load Capacity 2,275 lb, 22 ft Overall Length, 20 ft Bed Length, Steel Bed Material, 1 3/8 in Conveyor Frame Width, PVC, 30 in Belt Width, Top Surface Smooth, Adjustable Speed No, 60 fpm Speed, Voltage 480 V AC, Number of Stands Included 3