  • Mfr # 4F90KA03B13
  • Zoro # G9902085
/ea
See details
Key Features
Roller Dia.
1 15/16 in
Roller Gauge
16 ga
Conveyor Roller Material
Aluminum
Duty Rating
Medium-Duty
Bearings
Ball
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
4F90KA03B13
Country of Origin
United States
Dimensions
Roller Dia.
1 15/16 in
Overall Width
Between Frame Width
13 in
Outside Radius
Frame Height - Conveyors
3 1/2 in
Inside Radius
30 in
Details
Item
Roller Conveyor
Roller Gauge
16 ga
Conveyor Roller Material
Aluminum
Duty Rating
Medium-Duty
Bearings
Ball
Roller Spacing
3 in
Roller Bearing Type
Ball Bearing
Roller Set Positioning
Set High
Number of Rollers
16
Bed Material
Load Capacity @ 10 ft. Centers
45 lb/ft
420 lb.
Load Capacity @ 5 ft. Centers
420 lb/ft
Frame Shape
90 Degrees Curved
Conveyor Connection Type
Weld-On
Conveyor Frame Type
Rigid
Frame Material
Roller Material
16 ga. Aluminum
Design
Welded
Center to Center Roller Spacing
3"
Rollers for Curved Section
16
Maximum Load Capacity
420 lb/ft (5 ft Supports)
Roller Position
Set High on 3" Centers
Description
Item Roller Conveyor, Medium-Duty, Rigid, 90 Degrees Curved Frame Shape, Inside Radius 30 in, Outside Radius 44 3/8 in, Roller Dia. 1 15/16 in, Between Frame Width 13 in, Overall Width 15 3/4 in, 3 in Roller Spacing, Frame Material Aluminum