  • Mfr # 3-0319E030F1C
  • Zoro # G416498092
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Delay Function
On Delay
Number of Delay Functions
5
Minimum Time Setting
300 msec
Maximum Time Setting
30 min
Base Shape
Octal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3-0319E030F1C
Country of Origin
United States
Dimensions
Body Depth
3.25 in
Overall Depth
5.8 in
Body Width
2 in
Body Height
2 in
Details
Item
Time Delay Relay
Delay Function
On Delay
Number of Delay Functions
5
Minimum Time Setting
300 msec
Maximum Time Setting
30 min
Base Shape
Octal
Number of Pins
8
Current Rating
7 A
Contact Form
DPDT
Contact Rating (AC)
7 A @ 120/240V
Contact Rating (DC)
3 A @ 30V
Standards
CE, CSA, cURus E48329, FM Approved
Adjustment Method
Dial
Input Voltage
24V AC to 240V AC, 24V DC
Series
319E Series
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Adjustment Interface
Analog
Weight
6 oz
Minimum Operating Temperature
32 Degrees F
Relay Operation
Solid State
Mechanical Operating Durability
Mounting Style
Plug-In
Description
Time-Delay Relay, Adjustment Method Dial, Base Shape Octal, Contact Form DPDT, Contact Rating (AC) 7 A @ 120/240V, Contact Rating (DC) 3 A @ 30V, Current Rating 7 A, Number of Delay Functions 5, Delay Function On Delay, Input Voltage 24V AC to 240V AC, 24V DC, Minimum Time Setting 300 msec, Maximum Time Setting 30 min, Number of Pins 8, Mounting Style Plug-In, Adjustment Interface Analog, Body Depth 3.25 in, Body Height 2 in, Body Width 2 in, Maximum Operating Temperature 131 Degrees F