  • Mfr # NDB1-63C63-1
  • Zoro # G312120202
/ea
Key Features
Width
2.10 in
Curve Type
C
For Use With
Circuit Protection
Includes
Circuit Breaker
Standards
UL1077
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NDB1-63C63-1
Country of Origin
China
Dimensions
Width
2.10 in
Details
Item
Miniature Circuit Breaker
Amps
63A
Number of Poles
1
Curve Type
C
For Use With
Circuit Protection
Includes
Circuit Breaker
Standards
UL1077
Color
Gray
Features
Mini Circuit Breaker
Description
The NDB1-63C63-1 Miniature Circuit Breaker, MCB, is mainly used for short-circuit protection, overload protection and isolation of terminal power distribution systems. It is rated at 63 Amp at 240 VAC and 60 VDC. This single pole circuit breaker has a superior 6kA interrupt capacity, easy to wire screw-clamp connections, visual indication and operates on a C trip curve. The NDB1 series of 1 Pole DIN rail mount circuit breakers measure only 18mm wide per pole and mount on standard 35 mm DIN rail.