  • Mfr # 124L050UG
  • Zoro # G9173937
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
L Dust Free
Pitch Length - Timing Belts
12.4 in
Number of Teeth - Timing Belts
33
Pitch - Timing Belts
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
124L050UG
Country of Origin
Japan
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
12.4 in
Width - Timing Belts
1/2 in
Pitch Length
12.38 in
Top Width
1/2 in
Belt Trade Size
L
Details
Item - Timing Belts
Industrial Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
L Dust Free
Number of Teeth - Timing Belts
33
Pitch - Timing Belts
3/8 in
Industry Number - Timing Belts
124L050
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Temp. Range
-22 Degrees to 176 Degrees F
Cord Material
Fiberglass
Material
Polyurethane
Number of Teeth
Industry Number
124L050
Item
Pitch
0.375 in
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Application
Appliance and Office Machine
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Tooth Location
One Side
Resistance Properties
Oil Resistant, Ozone Resistant
Tooth Shape
Trapezoidal
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Belt Series
Belt Material
Polyurethane
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Synchro-Link(R), Industry Number 124L050, Number of Teeth 33, Pitch 0.375 in, Pitch Length 12.38 in, Tooth Location One Side, Top Width 1/2 in, Application Office Machinery, Belt Coating Polyurethane, Belt Trade Size L, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Outside Length Not Applicable, Reinforcing Cord Material Fiberglass