  • Mfr # FDN-70A-L114
  • Zoro # G0269617
/ea
Key Features
Type
Disk
Max. Rotation Speed
50 rpm
Max. Cycle Rate
12 cycles/min
Material
Iron
Operating Temp.
-10~50¡C
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FDN-70A-L114
Country of Origin
Japan
Dimensions
Height
13.2mm
Overall Width
65 2/5 mm
Overall Length
95 mm
Length
95mm
Width
70mm
Details
Item
Rotary Damper
Type
Disk
Max. Rotation Speed
50 rpm
Max. Cycle Rate
12 cycles/min
Material
Iron
Operating Temp.
-10~50¡C
Adjustable Resistance
No
Locking
No
Fixed Resistance
Yes
Damper Type
Torque
11 N-m
Application
Control speed, Dampen drivers
Body Material
Steel
Shaft Material
Nylon (with glass)
Damping Direction
Counter-clockwise
Weight
136g
Center-to-Center Mounting Hole Distance
82 mm
System of Measurement
Metric
Dampening Direction
Counterclockwise
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Shaft Type
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Description
Rotary Damper, Disk, Material Metal, Torque 11.0 Nm, Max. Cycle Rate 50 per min., Locking No, Fixed Resistance Yes, Adjustable Resistance No, Damper Type Disk