  • Mfr # RWL1-48L-35-4K7-4W-UNV-DBT
  • Zoro # G201109219
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
120 to 277V AC
Housing Color
Bronze
Mounting Height - Maximum
15 ft
Incandescent Wattage Equivalency
175 W
Mount Type
Surface
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RWL1-48L-35-4K7-4W-UNV-DBT
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Mounting Height - Maximum
15 ft
Overall Height
5 in
Details
Item
Ratio Wall Mount Outdoor Lighting
Voltage
120 to 277V AC
Housing Color
Bronze
175 W
Mount Type
Surface
Color Selectable
Not Selectable
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
175 W
Number of Hubs
1
Light Distribution Type - IESNA
Type IV
Fixture Lens Material
Acrylic
Light Technology
LED
Number of Knockouts
0
Low Pressure Sodium Wattage Equivalency
175 W
Color Temperature
4000K
Fixture Wattage
35 W
Light Output
4,500 lm
Lumen Selectable
Not Selectable
Light Distribution Type - NEMA
NEMA 4x4
Metal Halide Wattage Equivalency
175 W
Housing Material
Aluminum
Description
Ratio Wall Mount Outdoor Lighting, Fixture Wattage 35 W, Voltage 120 to 277V AC, Light Technology LED, Color Temperature 4000K, Fixture Lens Material Acrylic