  • Zoro # G606416011
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
V-Belt Type
Banded Belt
Industry Number
B147/03
Outside Length
150 in
Number of Ribs
3
Top Width
21/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
B147/03
Zoro #
G606416011
Dimensions
Outside Length
150 in
Top Width
21/32 in
Inside Length
Inside Length-147 in
Height
7/16 in
Details
V-Belt Type
Banded Belt
Industry Number
Number of Ribs
3
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
6.46
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Yes
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F