  • Mfr # 1512-D14M-85
  • Zoro # G906424471
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1512 mm (59.53 in)
Number of Teeth - Timing Belts
108
Industry Number - Timing Belts
1512-D14M-85
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Height
0.59 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1512-D14M-85
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1512 mm (59.53 in)
Height
0.59 in
Top Width
85 mm (3.35 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
108
Industry Number - Timing Belts
1512-D14M-85
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Number of Ribs
1
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Weight
3.77
Description
Top Width-85 mm (3.35 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1512 mm (59.53 in)