  • Mfr # 1988-D14M-50
  • Zoro # G906413642
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1988 mm (78.27 in)
Number of Teeth - Timing Belts
142
Industry Number - Timing Belts
1988-D14M-50
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1988-D14M-50
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1988 mm (78.27 in)
Height
0.59 in
Top Width
50 mm (1.97 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
142
Industry Number - Timing Belts
1988-D14M-50
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Standards
RMA
Banded Belt
No
Material
Rubber
Weight
2.92
Number of Ribs
1
Description
Top Width-50 mm (1.97 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1988 mm (78.27 in)