  • Mfr # 2660-D14M-15
  • Zoro # G606417254
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2660 mm (104.72 in)
Number of Teeth - Timing Belts
190
Industry Number - Timing Belts
2660-D14M-15
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2660-D14M-15
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2660 mm (104.72 in)
Height
0.59 in
Top Width
15 mm (0.59 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
190
Industry Number - Timing Belts
2660-D14M-15
Number of Ribs
1
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
1.17
Description
Top Width-15 mm (0.59 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2660 mm (104.72 in)