  • Mfr # 2800-D14M-100
  • Zoro # G606400744
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
2800 mm (110.24 in)
Number of Teeth - Timing Belts
200
Industry Number - Timing Belts
2800-D14M-100
Storage Temp.
40F-100F
Top Width
100 mm (3.94 in)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2800-D14M-100
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2800 mm (110.24 in)
Top Width
100 mm (3.94 in)
Height
0.59 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
200
Industry Number - Timing Belts
2800-D14M-100
Storage Temp.
40F-100F
Weight
8.23
Temp. Range
-30 F to 160 F
Material
Rubber
Standards
RMA
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Number of Ribs
1
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Description
Top Width-100 mm (3.94 in)
Material-Rubber
Pitch Length-2800 mm (110.24 in)