Double Sided 5M timing belts, 1025-D5M-150
  • Mfr # 1025-D5M-150
  • Zoro # G806414527
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1025 mm (40.35 in)
Number of Teeth - Timing Belts
205
Industry Number - Timing Belts
1025-D5M-150
Height
0.21 in
Weight
2.25
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1025-D5M-150
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1025 mm (40.35 in)
Height
0.21 in
Top Width
150 mm (5.91 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
205
Industry Number - Timing Belts
1025-D5M-150
Weight
2.25
Temp. Range
-30 F to 160 F
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Number of Ribs
1
Standards
RMA
Banded Belt
No
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1025 mm (40.35 in)