Double Sided 8M timing belts, 1144-D8M-150
  • Mfr # 1144-D8M-150
  • Zoro # G806414794
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1144 mm (45.04 in)
Number of Teeth - Timing Belts
143
Industry Number - Timing Belts
1144-D8M-150
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1144-D8M-150
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1144 mm (45.04 in)
Height
0.32 in
Top Width
150 mm (5.91 in)
Details
Number of Teeth - Timing Belts
143
Industry Number - Timing Belts
1144-D8M-150
Features
Standards
RMA
Number of Ribs
1
Material
Rubber
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
3.3
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Description
Top Width-150 mm (5.91 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1144 mm (45.04 in)