Double Sided 8M timing belts, 1176-D8M-200
  • Mfr # 1176-D8M-200
  • Zoro # G406415719
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1176 mm (46.3 in)
Number of Teeth - Timing Belts
147
Industry Number - Timing Belts
1176-D8M-200
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1176-D8M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1176 mm (46.3 in)
Top Width
200 mm (7.87 in)
Height
0.32 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
147
Industry Number - Timing Belts
1176-D8M-200
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Number of Ribs
1
Temp. Range
-30 F to 160 F
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Weight
4.52
Banded Belt
No
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1176 mm (46.3 in)