Double Sided 8M timing belts, 1296-D8M-200
  • Mfr # 1296-D8M-200
  • Zoro # G806400537
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
1296 mm (51.02 in)
Number of Teeth - Timing Belts
162
Industry Number - Timing Belts
1296-D8M-200
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1296-D8M-200
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1296 mm (51.02 in)
Top Width
200 mm (7.87 in)
Height
0.32 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
162
Industry Number - Timing Belts
1296-D8M-200
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Double Side Timing Belt
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F
Number of Ribs
1
Weight
4.98
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Description
Top Width-200 mm (7.87 in)
Material-Rubber
Pitch Length-1296 mm (51.02 in)