Timing Belt Model 1048MXL1012 1048 in Effective length and 1012 in Top Width
  • Mfr # 104.8MXL1012
  • Zoro # G907400443
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
10.48 in
Width - Timing Belts
10.12 in
Industry Number - Timing Belts
104.8MXL1012
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
104.8MXL1012
Pitch Length - Timing Belts
10.48 in
Width - Timing Belts
10.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
10.48 in
Industry Number - Timing Belts
104.8MXL1012
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F