Timing Belt Model 116MXL1462 116 in Effective length and 1462 in Top Width
  • Mfr # 116MXL1462
  • Zoro # G007393324
Pitch Length - Timing Belts
11.6 in
Width - Timing Belts
14.62 in
Industry Number - Timing Belts
116MXL1462
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
116MXL1462
Pitch Length - Timing Belts
11.6 in
Width - Timing Belts
14.62 in
Height
0.044 in
Inside Length
11.6 in
Industry Number - Timing Belts
116MXL1462
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F