Timing Belt Model 116MXL1694 116 in Effective length and 1694 in Top Width
  • Mfr # 116MXL1694
  • Zoro # G707393549
Pitch Length - Timing Belts
11.6 in
Width - Timing Belts
16.94 in
Industry Number - Timing Belts
116MXL1694
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
116MXL1694
Pitch Length - Timing Belts
11.6 in
Width - Timing Belts
16.94 in
Height
0.044 in
Inside Length
11.6 in
Industry Number - Timing Belts
116MXL1694
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Standards
RMA
Banded Belt
No
Weight
0.69
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F