Timing Belt Model 155MXL1112 155 in Effective length and 1112 in Top Width
  • Mfr # 155MXL1112
  • Zoro # G707399596
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
15.5 in
Number of Teeth - Timing Belts
193
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
11.12 in
Industry Number - Timing Belts
155MXL1112
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
155MXL1112
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
15.5 in
Width - Timing Belts
11.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
15.5 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
193
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
155MXL1112
Standards
RMA
Weight
0.61
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Material
Rubber
Banded Belt
No
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F