Timing Belt Model 1768MXL1719 1768 in Effective length and 1719 in Top Width
  • Mfr # 176.8MXL1719
  • Zoro # G907392755
Pitch Length - Timing Belts
17.68 in
Width - Timing Belts
17.19 in
Industry Number - Timing Belts
176.8MXL1719
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
176.8MXL1719
Pitch Length - Timing Belts
17.68 in
Width - Timing Belts
17.19 in
Height
0.044 in
Inside Length
17.68 in
Industry Number - Timing Belts
176.8MXL1719
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
1.07
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F