Timing Belt Model 199MXL1769 199 in Effective length and 1769 in Top Width
  • Mfr # 199MXL1769
  • Zoro # G607408930
Pitch Length - Timing Belts
19.9 in
Width - Timing Belts
17.69 in
Industry Number - Timing Belts
199MXL1769
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
199MXL1769
Pitch Length - Timing Belts
19.9 in
Width - Timing Belts
17.69 in
Inside Length
19.9 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
199MXL1769
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F