Timing Belt Model 240MXL1237 24 in Effective length and 1237 in Top Width
  • Mfr # 240MXL1237
  • Zoro # G607408688
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
24 in
Number of Teeth - Timing Belts
300
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
12.37 in
Industry Number - Timing Belts
240MXL1237
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
240MXL1237
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
24 in
Width - Timing Belts
12.37 in
Height
0.044 in
Inside Length
24 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
300
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
240MXL1237
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Standards
RMA
Weight
1.04
Temp. Range
-30 F to 160 F