Timing Belt Model 244MXL1062 244 in Effective length and 1062 in Top Width
  • Mfr # 244MXL1062
  • Zoro # G907414860
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
24.4 in
Number of Teeth - Timing Belts
305
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.62 in
Industry Number - Timing Belts
244MXL1062
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
244MXL1062
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
24.4 in
Width - Timing Belts
10.62 in
Inside Length
24.4 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
305
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
244MXL1062
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F