Timing Belt Model 370MXL1312 37 in Effective length and 1312 in Top Width
  • Mfr # 370MXL1312
  • Zoro # G707427565
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
37 in
Number of Teeth - Timing Belts
462
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
13.12 in
Industry Number - Timing Belts
370MXL1312
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
370MXL1312
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
37 in
Width - Timing Belts
13.12 in
Inside Length
37 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
462
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
370MXL1312
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F