Timing Belt Model 437MXL1519 437 in Effective length and 1519 in Top Width
  • Mfr # 437MXL1519
  • Zoro # G807422927
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
43.7 in
Number of Teeth - Timing Belts
546
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
15.19 in
Industry Number - Timing Belts
437MXL1519
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
437MXL1519
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
43.7 in
Width - Timing Belts
15.19 in
Height
0.044 in
Inside Length
43.7 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
546
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
437MXL1519
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F