  • Mfr # BKS6-3-24-14S
  • Zoro # G7682072
/ea
See details
Key Features
Mounting Type
Free Standing
Material
Stainless Steel
Color
Stainless Steel
Overall Length
77.125 in
Bowl Shape
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BKS6-3-24-14S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
77.125 in
Overall Width
29.5 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Bowl Size
24 in x 24 in
Details
Mounting Type
Free Standing
Material
Color
Bowl Shape
Square
Number of Holes
4
ADA Compliance
No
Residential / Commercial
Commercial
Back Splash
Yes
Finish
No. of Bowls
3
Faucet Operation
Dual Manual Handle
Side Splash
No
Item
Three Compartment Sink 16 Gauge
Sink Material
Description
Three compartment sink measures 77-1/8"Wx29-1/2"D with 16"x20"x14" deep compartments. The deck and bowls are made from T-304 16 gauge stainless steel. There is a-1/4" pitched drainboard on the left side and the 1-1/2" front and side edges are rounded. Sink includes basket drain and accomodates 8" on center faucets. 10" backsplash prevents hard to clean messes. Legs and end bracing are made from stainless steel. Bullet feet are adjustable. Tested and certified by NSF.