  • Mfr # BKS-3-1620-12-18TS
  • Zoro # G7684355
/ea
See details
Overall Length
84 in
Bowl Shape
Rectangular
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BKS-3-1620-12-18TS
Overall Length
84 in
Overall Width
25.8125 in
Bowl Size
16 in x 20 in
Bowl Shape
Rectangular
Number of Holes
2
Item
Three Compartment Sink
Finish
No. of Bowls
3
Description
Three compartment sink measures 84"Wx25-13/16"D with 16"x20"x12" deep compartments and 8" O.C. splash mount faucet holes. The deck and bowls are made from T-304 16 gauge stainless steel. There is a 18" drainboard on the left and right sides and the 1-1/2" front and side edges are rolled. Sink includes basket drain and accomodates 8" on center faucets. 9" backsplash prevents hard to clean messes. Legs are made from galvanized steel. Plastic bullet feet are adjustable. Tested and certified by NSF.