  • Mfr # BKS-2-1620-12S
  • Zoro # G7682894
/ea
See details
Overall Length
37 in
Bowl Shape
Rectangular
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BKS-2-1620-12S
Overall Length
37 in
Overall Width
25.8125 in
Bowl Size
16 in 20 in
Bowl Shape
Rectangular
Description
Two compartment sink measures 37"Wx25-13/16"D with 16"x20"x12" deep compartments. The deck and bowls are made from T-304 16 gauge stainless steel. 1-1/2" front and side edges are rolled. Sink includes basket drain and accomodates 8" on center faucets. 9" backsplash prevents hard to clean messes. Legs are made from galvanized steel. Plastic bullet feet are adjustable. Tested and certified by NSF.