  • Mfr # BKS-2-1620-12-18TS
  • Zoro # G7684565
/ea
Key Features
Mounting Type
Free Standing
Material
Stainless Steel
Color
Stainless Steel
Overall Length
68 in
Bowl Shape
Rectangular
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BKS-2-1620-12-18TS
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
68 in
Overall Width
25.8125 in
Bowl Size
16 in x 20 in
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Details
Mounting Type
Free Standing
Material
Color
Bowl Shape
Rectangular
Number of Holes
2
Faucet Operation
Dual Manual Handle
Back Splash
Yes
Item
Two Compartment Sink
No. of Bowls
2
Residential / Commercial
Commercial
Side Splash
No
Finish
ADA Compliance
No
Sink Material
Description
Two compartment sink measures 68"Wx25-13/16"D with 16"x20"x12" deep compartments. The deck and bowls are made from T-304 16 gauge stainless steel. There is a 18" drainboard on the left and right sides and the 1-1/2" front and side edges are rolled. Sink includes basket drain and accomodates 8" on center faucets. 9" backsplash prevents hard to clean messes. Legs are made from galvanized steel. Plastic bullet feet are adjustable. Tested and certified by NSF.