  • Mfr # DG268.2187
  • Zoro # G6621317
/ea
Key Features
Measurement System
Fractional Inch
Rockwell Hardness
RC 60-65
Outside Dia. Tolerance
+0.0248 in /+0.0097 in
Inside Dia.
13/64 in
Heat Treatment
Through Hardened
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DG268.2187
Dimensions
Overall Length
1/2 in
Outside Dia. Tolerance
+0.0248 in /+0.0097 in
Inside Dia.
13/64 in
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0004 in
Size - Decimal
0.2187 in - 0.2187