  • Mfr # DG328.2800
  • Zoro # G6620093
/ea
Key Features
Bushing Code
DG
Rockwell Hardness
RC 60-65
Drill Bushing Wall Type
Standard Wall
Drill Size
17/64 in
Bushing Head Type
Headless
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DG328.2800
Drill Size
17/64 in
Size - Decimal
0.2800 in - 0.2800
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
1/2 in
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0005 in
Outside Dia. Tolerance
+0.0250 in /+0.0100 in