  • Mfr # DG325.2800
  • Zoro # G6622333
/ea
Key Features
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0005 in
Bushing Code
DG
Outside Dia. Tolerance
+0.0250 in /+0.0100 in
Rockwell Hardness
RC 60-65
Outside Dia.
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DG325.2800
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia. Tolerance
+0.0001 in /+0.0005 in
Outside Dia. Tolerance
+0.0250 in /+0.0100 in
Outside Dia.
1/2 in
Inside Dia.
17/64 in
Overall Length
5/16 in
Size - Decimal
0.2800 in - 0.2800